THE WEEK IN PICTURES vol. 3

Here comes the third photo gallery from Thailand.

Bag of delicious passion fruit bought in the local supermarket for 1, 50 Eur. / Pytlík marakuje jsme koupili v místním supermarketu za 40 Kč.
Thai fashion. / Thajská móda.
Healthy B Café – our favourite place with nice coffee and smily staff. / Naše oblíbená kavárna Healthy B Café.
Iced latté. / Ledové latté.
Even after almost a month in Chiang Mai we are still discovering new temples. This one is called Wat Lok Molee. / I po více jak třech týdnech v Chiang Mai stále objevujeme nové chrámy. Tento se jmenuje Wat Lok Molee.
Outside the Wat Lok Molee temple. You can find about fiftty buddha statues around the whole area. / Kolem každého chrámu najdete až padesát sošek budhy různých velikostí.
Woman who ties and sells flower. / Žena, která váže a prodává květiny.
Friday´s late lunch – tasty veggie salad with tofu. / Páteční pozdní oběd – výborný salát s tofu.
On Friday we rented bicycles from our hotel and cycled around the city. The traffic was crazy so we tried it but not gonna risk it again. / V pátek jsme si v našem hotelu pronajali kola a projížděli se po městě. Je tady, ale velký provoz, takže už to raději nebudeme riskovat.
The main road leading to our apartment. These kids are on their way home from the school. / Hlavní cesta, která vede k našemu hotelu. Místní děti jedou domů ze školy.
On today´s walk we have discovered a tiny artifical wild west town called The Harbour with loads of weird bars. / Na dnešní procházce jsme objevili uměle vytvořené městečko, které se jmenovalo The Harbour. Vypadalo to spíše jako město duchů a bylo tam pár divných barů.
Then we stopped for a lunch at Mac café. This is a sweet and sour stir fry. / Poté jsme se zastavili na oběd a já si dala hnědou rýži se sladko kyselou omáčkou a zeleninou.
Young monks on their way to the ZOO ? / Mladí mniši na cestě asi do ZOO?
On the premises of Chiang Mai University we spotted this beautiful lake. It felt like being completely somewhere else and we finally got some fresh air. / V areálu Chiang Maijské univerzity jsme objevili toto jezero. Najednou jsme si připadali, že jsme úplně někde jinde. I ten vzduch se lépe dýchal.
Airport in Chiang Mai is quite busy. You can see airplanes going up every few minutes. / Na místním letišti je docela rušno. Letadla tu vzlétávají jedno za druhým.
So this is called Ang Kaew Reservoir . Constructed to supply water for the university, it is also a recreational area for campus residents and the local community. / Tak jsem zjistila, že se tato vodní nádrž jmenuje Ang Kaew a slouží jak zásobárna vody pro univerzitu. Je to také rekreační oblast pro studenty a místní komunitu.
And that´s me….obviously.
And that´s Mr J.
And Mr J.
Advertisements

2 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s